czwartek, 18 grudnia 2014

Ptasznik kędzierzawy (Brachypelma albopilosum)

W końcu po prawie dwóch latach postanowiłam kupić następnego ptasznika. Kiedy tak sobie myślałam w ogóle o zakupie ptasznika, wszyscy doradzali mi właśnie Kędziora niestety na tamtą chwile nie było żadnych w ofercie i padło na A. Geniculate. Nie wiem jeszcze jaką płeć ma maluszek, ale mam nadzieje, że będzie to samica : ) Niżej zdjęcia 'dzieciątka" i krótki opis gatunku by. Wikipedia.Ptasznik kędzierzawy (Brachypelma albopilosum) – duży pająk z rodziny ptaszników. Gatunek sklasyfikowany przez Valerio w 1980 roku.
Ptasznik naziemny, zamieszkujący wilgotne lasy tropikalne Kostaryki. Często też spotykany w innych krajach Ameryki Południowej i Środkowej: Brazylii, Panamie, Gwatemali, Wenezueli, Meksyku. Sam kopie sobie kryjówki w ziemi lub zamieszkuje opuszczone norki gryzoni.
Jest to dość duży ptasznik, dorosła samica dorasta do 8 cm "ciała" (rozmiary ptaszników zwyczajowo podaje się jako długość od początku szczękoczułek do końca odwłoka, zważywszy na problemy z dokładnym wyznaczeniem długości odnóży), samiec jest nieco mniejszy, dorasta do około 6-7 cm.
W ubarwieniu dominują różne odcienie brązu, czasem szarości. Odnóża oraz odwłok pokryte są jaśniejszymi, kręconymi włoskami (stąd nazwa kędzierzawy).
Gatunek ten charakteryzuje dość szybki wzrost, mimo to samice dożywają nieraz 20 lat.
Uznawany za jeden z najłagodniejszych gatunków ptaszników. Jak większość ptaszników zza oceanu nie posiada on silnego jadu, a w razie zagrożenia próbuje ucieczki. Dopiero gdy ta zawodzi "wyczesuje" włoski z odwłoka, które w przypadku wchłonięcia niemile doświadczają napastnika. Często hodowany w domach, stosunkowo odporny na "błędy" hodowców, łatwo rozmnażany w niewoli, w jednym kokonie nieraz jest około 1000 jaj.
Gatunek objęty konwencją waszyngtońską (CITES).

Tak wygląda dorosły osobnik:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz